logo-black

آنچه که لازم است درباره پول بدانید

آنچه که لازم است درباره پول بدانید

آنچه که لازم است درباره پول بدانیدReviewed by فرناز سهیلی on Jan 6Rating: 3.0آنچه که لازم است درباره پول بدانید

آنچه که لازم است درباره پول بدانید

هر آنچه که به پول مربوط می شود ابهام خاصی دارد . فراموش نکنید که این ابهام خاصیت پول است و هرگز بر طرف نمی شود. بدین ترتیب باید پایتان را فراتر بگذارید و به دنبال این باشید که چگونه باید از پول استفاده کرد و چگونه آن را وارد گردش مالی و چرخه اقتصادی نمود. مهم ترین و اصلی ترین مطلبی که شما باید درباره پول بدانید این است که هر چه بیشتر روی آن تمرکز کنید، باهوش تر می شوید و تصمیمات عاقلانه تری درباره آن می گیرید. هر چه بیشتر بدانید، عملکرد ذهنی تان قوی تر می شود و آزادانه تر درباره پول و سرمایه تان اظهارنظر می کنید. آیا نمی توان این را فرصت در نظر گرفت؟ پس به یاد داشته باشید که « آموزش » در این زمان بهترین فرصت برای پیشرفت است . به عبارتی شانس دوباره آموزش است. آنچه که لازم است درباره پول بدانید…

اکنون من از شما می پرسم:

سوال: چه کسی میتواند شانس دوباره را برای خود معنا کند؟

پاسخ: همه ما می توانیم.

سوال: چرا؟

پاسخ: چون بحث ما بر سر مسئله مهمی به نام  پول  است . تنها چیزی که زندگی ما را تغییر می دهد و بقیه زندگی مان را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

سوال: چرا پول برایتان مهم است؟

پاسخ: چون تنها چیزی است که فقیران را فقیرتر و ثروتمندان را ثروتمندتر می کند. در این میان طبقه متوسط جامعه را نیز بی نصیب می گذارد.

سوال: همه ما این مسئله را می دانیم . اما چه تفاوتی میان فقیران و ثروتمندان وجود دارد؟

پاسخ: تفاوت خاصی میان آن ها وجود ندارد، فقط اینکه همه ثروتمندان در حال تبدیل شدن به فقیران هستند و روز به روز به تعداد فقیران افزوده می شود.

سوال: چرا ثروتمندان در حال فقیر شدن هستند؟

پاسخ: دلایل فراوانی وجود دارد . یکی از آن ها این است که ثروتمندان تنها چیزی که دارند پول است و از همه ارزش های دنیا بی بهره اند.

سوال: حال چه اشتباهی در این میان وجود دارد؟

پاسخ: مشکل این جاست که این پول همیشه ارزش خود را به یک شکل واحد حفظ نمی کند و هر روز در حال تغییر است . پس جایگاه ثروتمندان هم هر روز در حال تغییر و اُفت است.

سوال: اگر پول امروز پول نیست و ارزش خاصی ندارد، پس پول واقعی چیست؟

پاسخ: دانش ما درباره پول، پول واقعی ماست.

سوال: اگر پول میزان آگاهی و دانش ماست، آیا فرصتی وجود دارد که بتوان با آن به یک ثروتمند واقعی تبدیل شد؟

پاسخ: کاملا آشکار است که سرمایه واقعی هر کسی میزان آگاهی اوست نه میزان پولی که در جیب اوست . در گذشته آنچه که پول و سرمایه تلقی می شد، زمین های کشاورزی، سلاح و شرکت های بزرگ بود. اما امروز داستان پول تغییر کرده است . در عصر اطلاعات و ارتباطات آنچه که پول و ارزش تلقی می شود، میزان آگاهی و دانش ماست. و چیزی جز آن نمی تواند جایگزین شود.

سوال: بنابراین چرا هیچ کس را نمی توان ثروتمند نامید؟

پاسخ: چون کسی درصدد کسب آگاهی ها و آموزش ها نیست . اگر کسی نداند که پول چیست و چه ماهیتی دارد و هرگز نمی تواند به طرز صحیح از آن بهره ببرد و به ثروت دست یابد.

سوال: اما آمریکا میلیاردها دلار را صرف آموزش شهروندان خود می کند. پس چرا روز به روز به تعداد فقیران آن اضافه می شود؟

پاسخ: اگرچه آمریکا میلیاردها دلار از سرمایه خود را صرف آموزش شهروندان خود می کند، اما این آموزش ها هیچ ارتباطی به پول و آموزش های مالی که باعث تقویت هوش مالی می شوند، ندارند.

سوال: چرا آموزش های مالی در مدارس تدریس نمی شوند؟

پاسخ: سال هاست که من این سوال را از تمامی مدارس و معلمان دلسوز آن ها می پرسم، اما پاسخی دریافت نکرده ام.

سوال: چاره کار چیست؟

پاسخ: به نظر من دانش در همه جای دنیا و در همه دوران تاریخ ، قدرت محسوب می شده و هنوز هم محسوب می شود . اگر مردم می خواهند کنترل زندگی و دنیای خود را به دست بگیرند، باید در هر زمینه علمی به پیشرفت برسند . اگر دنیای امروز برای پول و سرمایه تمرکز کرده، پس باید هر تلاشی که برای دست یابی به پیشرفت انجام می دهد، فقط مربوط پول و درباره پول باشد . بدین ترتیب گوشه ای ساکت نشستن مردم ، فقط دنیای آن ها را محدود می کند. پس دنیایی که محدود شود، پیشرفتی در آن وجود ندارد.

تا قبل از جنگ جهانی در آمریکا، اگر کسی به بردگان خواندن و نوشتن می آموخت، مجرم محسوب می شد . چون بردگان پس از یاد گرفتن خواندن و نوشتن صاحب قدرت می شدند و بر صاحبان خود چیره می شدند و کنترل امور آن ها را به دست می گرفتند. برای همین است که من هم می گویم علم و دانش نوعی قدرت به حساب می آید . در اینجا می توان از این گفته یک فرمول ساخت:

دانش  = اطلاعات × آموزش

“به راستی که دانش برترین قدرت است و ناآگاهی بزرگ ترین ضعف”

سوال: اگرچه مدارس مسئول آموزش مسایل ابتدایی هستند، اما چرا درباره مسایل مهم زندگی در دنیای واقعی چیزی آموزش نمی دهند؟

پاسخ: هیچ کس هنوز پاسخی برای سوال فوق پیدا نکرده است . چون هنوز کسی نپذیرفته که مسایل پولی مهم ترین مسئله در دنیا هستند و همه نیاز دارند درباره آن آموزش ببینند.

سوال: آیا همانند گذشته اسلحه و مهمات و ابزارآلات جنگی هنوز هم سرمایه تلقی می شوند؟

پاسخ: تنها چیزی که در زمان حاضر سرمایه تلقی می شود، پول و سیستم های پولی است.

سوال: سیستم مالی و پولی چگونه می تواند انسان ها و دنیای آن ها را تحت کنترل خود در آورد؟

پاسخ: متأسفانه سیستم مالی امروزی طوری طراحی شده است که اکثر مردم را به سمت فقر و نیازمندی می کشاند تا اینکه بخواهد ضعف آن ها را برطرف کند و از آن ها ثروتمند بسازد . این سیستم افراد را چه پولدار و چه فقیر مجبور می کند که برای به دست آوردن پول سخت کار کنند .در واقع پول ، افرادی که در زمینه پول و سیستم های مالی آگاهی ندارند را به بردگی می گیرد.

کاملاً واضح است که در چنین شرایطی همه ما مجبور می شویم که تمام عمر خود را کار کنیم و زحمت بکشیم و به بهانه پول هرگونه مشقت را تحمل کنیم . این دشواری ها نه تنها شرایط ما را تغییر نمی دهند، بلکه روز به روز نیازمندترمان می کنند. بدین ترتیب فقیران روز به روز فقیرتر می شوند و ثروتمندان نیز سرمایه های خود را به تدریج از دست می دهند. به چنین وضعیتی فاجعه اقتصادی گفته می شود.

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه